Korona Pogórzy: Pogórze Śląsko-Morawskie

Data publikacji: 13-03-2013 22:17

W dniach 5-7 kwietnia 2013 r. zapraszamy na pierwszą zagraniczną Koronę Pogórzy. Jeżeli masz już dość przedwiośnia… policz do Czech i rozgrzewaj się z nami na Morawach. W czasie wyjazdu zdobędziemy najwyższy szczyt Pogórza Śląsko-Morawskiego – Skałkę, o niebotycznej jak na warunki pogórzańskie wysokości 964 m n.p.m. Atrakcji będzie do syta, podobnie jak czeskiego piwa… Poza klimatycznymi wieczorami i wycieczką na Skałkę zwiedzimy Hukvaldy, Frenštát, Kopřivnice, Štramberk. Termin zgłaszania uczestnictwa mija 26 marca. Zapraszamy do udziału osoby z całej Polski.

Organizatorami Korony Pogórzy na Pogórzu Śląsko-Morawskim są SKPG Kraków www.skpg.krakow.pl i SKPG Harnasie www.skpg.gliwice.pl.

Program wyjazdu:
Organizacja przejazdów i program wycieczki.
Wynajętym busem przejedziemy z Krakowa przez Katowice, Gliwice, Cieszyn na Pogórze Śląsko-Morawskie. Dzięki temu będziemy bardziej mobilni i więcej zobaczymy. Po przeliczeniu ceny publicznych środków transportu zdecydowaliśmy się na wynajęcie busa lub busów. Cena przejazdu busami jest taka sama jak przejazd środkami komunikacji publicznej.

Dzień pierwszy (piątek), 5 kwietnia 2013 r.
Wyjazd,
16:30 Kraków, Dom Turystyki
18:00 Katowice
18:30 Gliwice
20:00 Cieszyn
Dojazd do miejsca noclegu
Wspólne smażenie naleśników (nie tylko na słodko) i wieczorne śpiewogranie.

Dzień drugi (sobota), 6 kwietnia 2013 r.
Przejazd z miejsca noclegu pod Skałkę 964 m n.p.m. i zdobywanie szczytu w Koronie Pogórzy. Przejście do schroniska pod szczytem, przerwa na czeskie piwo, zejście. Czas trwania wycieczki pieszej 5-6 godz. Popołudniowe zwiedzanie Frenštátu. Możliwy wyjazd kolejką krzesełkową na przeł. Pustevne (bilet 68 kcz, powrotny 104 kcz) gdzie można zwiedzić przedziwne wille – schroniska zaprojektowane przez znanego z Beskidu Niskiego Duszana Jurkowicza. Z Pustevnych można wrócić na dół kolejką lub przejść poprzez szczyt Radogoszcza na przełęcz Pindulę. Radogoszcz jest czymś w rodzaju świętej góry Czechów. Odbywały się tu kilkudziesięciotysięczne wycieczki związane z programem czeskiego odrodzenia narodowego. Na szczycie kaplica świętych Cyryla i Metodego. Z Pinduli powrót busem do Frenštátu.
Wspólna kolacja, konkursy z pogórzańskimi nagrodami. Wieczór gitarowy.

Dzień trzeci (niedziela), 7 kwietnia 2013 r.
Objazdówka przez Štramberk (miejscowość zabytkowa), Kopřivnice (muzeum „Tatry”), Hukvaldy (potężne ruiny średniowiecznego zamku w interesującym otoczeniu). Jeśli czas pozwoli to planujemy zwiedzić pobieżnie Frydek.
Przybliżone godziny powrotu:
17:00 Cieszyn
18:30 Gliwice
19:00 Katowice
20:30 Kraków

Koszty przejazdów:
90 zł z Krakowa
80 zł z Katowic i Gliwic

Aby potwierdzić udział w wyjeździe, należy najpóźniej do 26 marca 2013 r. :
1. Przesłać zgłoszenie do Piotra Firleja na adres p_firlej@tlen.pl lub tel. 691856577
2. Przesłać 50 zł zaliczki na rezerwację przejazdu na konto: 95 1020 4955 0000 7102 0112 9840

W przypadku nie zebrania się odpowiedniej liczby osób organizatorzy zastrzegają sobie możliwość organizacji przejazdów środkami komunikacji publicznej. Ostateczna decyzja podjęta zostanie 30 marca o czym poinformujemy mailowo lub telefonicznie. W tej chwili mamy już ok. 10 os. chętnych, dlatego prawie na pewno wyjazd odbędzie się zamówionym busem.

Noclegi:
Noclegi w „Centrum Wolnego Czasu ASTRA” we Frenštát pod Radhoštěm.
Cena 1 noclegu 50 koron od osoby + 600 koron do podziału za używanie kuchni.
W sumie cena dwóch noclegów ok. 150 koron czeskich (25 zł). Prosimy zabezpieczyć odpowiednią ilość koron.
Wymagane własne śpiwory oraz prześcieradła! (wymagania ze strony schroniska w którym będziemy spać).

Ubiór:
Mimo że to już okres wiosenny należy zaopatrzyć się w ciepłe ubrania oraz coś od deszczu. Na nogi wkładamy turystyczne buty, sprawdzone i wcześniej zaimpregnowane. Koniecznie czapka i rękawiczki. Polecamy ubrać się „na cebulę”, czyli tak, aby mieć na sobie kilka warstw odzieży, zawsze wtedy można coś ściągnąć gdy zrobi się cieplej, a potem ubrać gdy się ochłodzi. Jeżeli macie ochraniacze na spodnie to je weźcie – mogą być użyteczne, zwłaszcza przy błocie i śniegu. Mogą przydać się kijki, zwykłe narciarskie lub teleskopowe. W miejscach noclegu należy mieć zmienne obuwie (klapki lub sandały). Dobrze jest mieć też rzeczy na przebranie po całym dniu wędrówki. Zapasowe, suche skarpetki są przyjemną odmianą po ich całodziennych, nieraz już przemoczonych poprzedniczkach.

Jedzenie:
Na wyjazd przygotujcie sobie produkty żywnościowe. Kolacje i śniadania jak to jest w naszym zwyczaju zjemy razem, zabierzcie półprodukty, czyli chleb i coś do chleba w ilościach wystarczających na jeden dzień wędrówki, później produkty będzie można dokupić. O tej porze roku dobrze sprawdza się wędlina (zamiast konserw). Pamiętajcie o czymś do picia – najlepsza jest gorąca herbata w termosie i półtora litra wody mineralnej (lub źródlanej) na osobę. Na drogę nieodzowne są słodycze typu czekolada, cukierki etc. – dodatkowy zastrzyk energii zawsze może się przydać. Nie zapomnijcie wziąć ze sobą herbaty lub/i kawy. Dobrze mieć swój kubek. Zupki chińskie dla amatorów dań w proszku jak najbardziej wskazane. Zachęcamy do zabierania przetworów domowych. Ponieważ już tradycyjnie przygotowywać będziemy naleśniki z bitą śmietaną i czekoladą, również na ostro, zbierać będziemy składkowe w wysokości 5 zł.

Lista rzeczy niezbędnych na wyjazd:
– dokument tożsamości (paszport lub dowód osobisty)
– korony czeskie: 300-500 kcz
– karta Euro26 lub Planeta Młodych (być może zniżki uda się uzyskać)
– śpiwór i prześcieradło!
– pantofle,
– kubek, sztućce, na pewno przyda się scyzoryk lub inny nóż i łyżka,
– latarka i zapasowe baterie,
– kilka plastrów z opatrunkiem, bandaż elastyczny jest również wskazany,
– jeżeli nie jesteście ubezpieczeni, wykupcie 2-dniowe ubezpieczenie turystyczne (2zł za dzień),
– gitara bądź inne instrumenty są pożądane na wieczór, jeśli tylko możecie bierzcie !!!
– ewentualnie leki, które zażywacie regularnie.

Uwagi:
Na terenie obiektu noclegowego zabronione jest picie alkoholu i palenie papierosów.

Kosztorys, podsumowanie:
90 zł (Kraków), 80 zł (Katowice, Gliwice), przejazd na całej trasie wycieczki.
150 koron czeskich, noclegi.
5 zł składkowe na naleśniki.
35 koron wyjście na wieżę „Sztramberska Trąba”.
70 koron (50 koron studenci) wstęp do zamku Hukvaldy.
Dodatkowo:
110 koron zwiedzanie muzeum samochodów „Tatra” w Kopřivnicy (dla chętnych)
68/104 koron czeskich kolejka na Pustevne (dla chętnych)
Przypominamy o posiadaniu 300 – 500 koron czeskich.

Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z organizatorami:
Barbara Zygmańska, tel. 605087872, bjz@poczta.onet.pl, (przygotowanie merytoryczne, SKPG Harnasie)
Jan Kowalik, jmk3107@gmail.com (przygotowanie merytoryczne, SKPG Harnasie)
Piotr Firlej, p_firlej@tlen.pl, tel. 691856577, (organizacja i zgłoszenia uczestników, SKPG Kraków)

Organizatorami Korony Pogórzy na Pogórzu Śląsko-Morawskim są SKPG Kraków www.skpg.krakow.pl i SKPG Harnasie www.skpg.gliwice.pl.

Wyjazd ma charakter niekomercyjny, przewodnicy nie pobierają wynagrodzenia za prowadzenie i organizację wyjazdu.Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.