Szkolenie w Ojcowskim Parku Narodowym

Data publikacji: 23-10-2018 03:26

Silna grupa Harnasi, wspierana przez przewodników z Krakowa w terminie 19-21.10 wzięła udział w kursie na przewodnika po Ojcowskim Parku Narodowym. Szkolenie zakończyło się egzaminem, który cała grupa oczywiście zdała. Tym samym nasze Koło wzbogaciło sie o dwunastu Przewodników Ojcowskich.

Szkolenie rozpoczęło się w piątek o godzinie 9:00 w siedzibie Ojcowskiego Parku Narodowego w Ojcowie. Po krótkim wstępie organizacyjnym przystąpiliśmy do przyswajania wiedzy teoretycznej o najmniejszym Parku Narodowym w Polsce. Rozpoczęliśmy od informacji ogólnych takich jak: powierzchnia parku wraz z otuliną, liczba jaskiń czy ilość roślin naczyniowych występujących w Parku. Spora część wykładu poświęcona została programowi Natura 2000 oraz zagrożeniom z jakimi obecnie musi zmagać się Ojcowski Park Narodowy.

Po dawce wiedzy teoretycznej wyruszyliśmy na spacer po Ojcowie śladami dawnego uzdrowiska. Oprócz Hotelu Pod Łokietkiem oraz Pod Kazimierzem zobaczyliśmy ruiny zamku w Ojcowie wraz z parkiem zamkowym, dawny przystanek autobusowy „Na Postoju” oraz Kaplicę Na Wodzie. Pierwszy dzień szkolenia zakończył się zwiedzeniem multimedialnego muzeum Ojcowskiego Parku Narodowego.

Sobota ponownie rozpoczęła się od wykładu. Tym razem Pracownik Parku przedstawił nam historię młynarstwa w dolinie Prądnika. Drugą część dnia, wzorem dnia poprzedniego również spędziliśmy w terenie. Trasa spaceru prowadziła obok stawów rybnych w których hoduje się pstrągi, Willi pod Koroną, w której planowane jest otwarcie nowego ośrodka edukacyjnego oraz Źródełka Miłości. Następnie przez Bramę Krakowską oraz wąwóz Ciasne Skałki udaliśmy się do Groty Łokietka. Po zwiedzeniu jednej z dwóch jaskiń udostępnionych dla turystów czarnym szlakiem wróciliśmy do Hotelu Pod Kazimierzem. Ostatnim punktem programu na sobotę było zwiedzenie Osady Młynarskiej Boroniówka, gdzie na własne oczy mogliśmy się przekonać jak dawniej produkowano mąkę pytlową oraz jak działał tartak zasilany kołem wodnym.

W niedzielę, dla odmiany, zaczęliśmy od zajęć w terenie. Odbyliśmy krótki spacer doliną Sąspówki, gdzie mogliśmy oprócz przyrody obserwować działalność bobrów. Ostatni wykład, którego wysłuchaliśmy dotyczył św. Salomei oraz Grodziska. Następnie przystąpiliśmy do egzaminu, przez który wszyscy uczestnicy szkolenia przeszli pomyślnie. Po ogłoszeniu wyników i wspólnym pamiątkowym zdjęciu wszyscy rozjechaliśmy się do domów.Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.