Mikołajki i wspomnienie św. Mikołaja z Miry

Data publikacji: 06-12-2020 17:30
Prawosławna ikona przedstawiająca postać św. Mikołaja z Miry

Św. Mikołaj z Miry – fot. Damian Kania

6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja z Mirty. Ten katolicki i prawosławny święty na terenie polskich Beskidów popularny jest szczególnie w Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

W prawosławiu święty lub wydarzenie będący patronem danej cerkwi przedstawiany jest w tzw. ikonie świątynnej (chramowej), która znajduje się na prawym krańcu najniższego rzędu ikonostasu. W tym samym rzędzie jako pierwsza z lewej strony przedstawiana jest zaś na ikonie postać świętego szczególnie czczonego w danej okolicy. Zwiedzając beskidzkie cerkwie właśnie tam możemy często odnaleźć postać św. Mikołaja.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem świętych Kosmy i Damiana w Bartnem

Cerkiew pw. św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem – Fot. Mariusz Cieszewski

Św. Mikołaj patronuje dzieciom, żeglarzom i flisakom. Oprócz popularności w kręgu kulturowym związanym z prawosławiem, był i jest znany także na zachodzie. Prawdopodobnie swoją nazwę zawdzięcza mu miasto Mikołów. W Bielsku-Białej znajduje się zaś katedra nosząca jego wezwanie.

Z Mikołajem nieodzownie związane są mikołajki, czyli zwyczaj obdarowywania dzieci prezentami. Nasze Koło ma własny wkład w tę tradycję – zazwyczaj co roku organizujemy rajd mikołajkowy. Wśród zdjęć znajdziecie parę klatek z zeszłorocznej edycji tej imprezy, autorstwa Doroty Sz.:

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.