Regulamin kursu 2019/2020
Regulamin kursu przewodnickiego „SKPG Harnasie” – 2019/2020
- Kurs jest organizowany przez Stowarzyszenie Studenckie Koło Przewodników Górskich „Harnasie” w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 1. Kurs przygotowuje kandydatów do egzaminu na przewodnika górskiego beskidzkiego.
- Kurs jest prowadzony zgodnie z Ustawą o usługach turystycznych z dnia 29 sierpnia 1997r. (z późniejszymi zmianami) oraz rozporządzeniem Ministra Sportu i Turystyki z dnia 26 czerwca 2014 r. w sprawie nabywania uprawnień przewodnika górskiego.
- Kierownictwo kursu zatwierdzone przez Radę SKPG stanowią:
- Agata Kubiczek
- Sebastian Lenartowicz
- Nadzór nad prawidłowością prowadzenia kursu prowadzi Komisja Szkoleniowa powołana przez Radę SKPG.
- Zajęcia na kursie prowadzone są zgodnie z programem kursu i składają się z:
- zajęć teoretycznych,
- zajęć praktycznych.
- Zajęcia teoretyczne w formie wykładów odbywają się na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zgodnie z harmonogramem.
- Zajęcia praktyczne są prowadzone w warunkach letnich oraz zimowych i mają m. in. formę:
- weekendowych wycieczek pieszych i autokarowych,
- wyjść do muzeów,
- obozów kursowych.
Podczas weekendowych wycieczek pieszych i autokarowych uczestnicy kursu poznają trasy turystyczne terenu uprawnień oraz opanowują metodykę prowadzenia wycieczek. Podczas obozów kursowych uczestnicy kursu doskonalą umiejętność poruszania się w terenie i opanowują umiejętność prowadzenia wielodniowych imprez turystycznych.
- Obowiązkiem uczestnika kursu jest odbycie praktyki przewodnickiej na jednym z obozów SKPG „Harnasie”, a w razie braku wystarczającej ilości obozów – na innych imprezach turystycznych wskazanych przez Komisję Szkoleniową SKPG.
- Uczestnikiem kursu może być osoba, która spełnia następujące warunki:
- opłaciła wpisowe za kurs,
- ukończyła 17 lat w roku rozpoczęcia kursu i nie przekroczyła wieku 35 lat. W przypadku osób niespełniających powyższego warunku, kierownictwo kursu może podjąć decyzję o przyjęciu. Opisane przypadki będą rozpatrywane indywidualnie.
- posiada zamiłowanie do turystyki i krajoznawstwa,
- posiada wykształcenie minimum średnie lub uczy się w szkole średniej,
- legitymuje się dobrym stanem zdrowia, potwierdzonym przez lekarza,
- nie była karana,
- w przypadku nieukończenia 18 lat przedstawi pisemną zgodę opiekuna prawnego.
- Opłata wpisowa obejmuje uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych. Opłata ta nie obejmuje kosztów transportu, ubezpieczenia, noclegów i wyżywienia w czasie zajęć.
- W przypadku uporczywego naruszania ogólnie przyjętych norm społecznych przez uczestnika kursu, Rada SKPG zastrzega sobie prawo do wykluczenia takiej osoby z udziału w kursie bez prawa zwrotu opłaty wpisowej.
- Organem społecznym reprezentującym uczestników kursu oraz współpracującym z kierownictwem kursu są starosta i jego zastępca, wybrani przez uczestników kursu.
- Zajęcia na kursie kończą się egzaminami wewnętrznymi, przeprowadzanymi przez Komisję Egzaminacyjną powołaną przez Radę Koła. Obejmują one egzaminy teoretyczne i egzamin praktyczny. Egzamin praktyczny odbywa się w terminie od października do listopada 2020 r.
- Dokumentem rejestrującym zdanie poszczególnych egzaminów i odbycie praktyki przewodnickiej jest Karta Egzaminacyjna.
- Na pierwszych spotkaniach kierownictwo kursu przedstawia uczestnikom terminarz kursu zawierający terminy zaliczeń poszczególnych bloków egzaminacyjnych, termin egzaminu praktycznego oraz termin oddania kart egzaminacyjnych Komisji Szkoleniowej SKPG.
- W przypadku braku zaliczenia danej tury egzaminów w wymaganym terminie uczestnik kursu może uzyskać przedłużenie terminu zaliczenia danej tury na wniosek złożony do Komisji Szkoleniowej. Wniosek powinien zawierać załącznik potwierdzający fakt ustalenia z egzaminatorami dat ponownego przystąpienia do wszystkich egzaminów, których dotyczy przedłużenie. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku uczestnik może kontynuować udział w zajęciach, jednak bez możliwości uzyskania zaliczenia kursu.
- Do zaliczenia kursu wymagana jest:
- obecność na co najmniej połowie wykładów,
- uczestnictwo w co najmniej połowie wyjazdów, w tym w co najmniej jednym obozie szkoleniowym oraz co najmniej jednym wyjeździe autokarowym,
- odbycie praktyki przewodnickiej,
- zdanie wszystkich wymaganych egzaminów wewnętrznych.
Uczestnictwo w zajęciach teoretycznych i praktycznych potwierdzane jest wpisem na listę obecności. W szczególnie uzasadnionych przypadkach Komisja Szkoleniowa SKPG „Harnasie” może zaliczyć kurs osobie, która nie dopełniła wszystkich wymagań, pod warunkiem zdania egzaminów wewnętrznych.
- Osobom, które uzyskają zaliczenie kursu zostaną wydane zaświadczenia o ukończeniu szkolenia umożliwiające przystąpienie do egzaminu dla kandydatów na przewodników górskich beskidzkich przed komisją powołaną przez właściwego terytorialnie marszałka województwa.
- Kierownictwo kursu w terminie 30 dni od zakończenia kursu sporządza sprawozdanie i rozliczenie finansowe oraz przekazuje je wraz z aktami osobowymi uczestników Radzie SKPG.
Zobacz więcej: