Odszedł Marek „Belfegor” Zygmański

Data publikacji: 23-02-2022 21:52

Ze smutkiem informujemy, że w dniu 19.02.2022 r. zmarł zasłużony członek naszego Koła, Marek „Belfegor” Zygmański. Pogrzeb Marka odbędzie się w środę 02.03 o godzinie 12:00 na cmentarzu św. Jadwigi w Chorzowie. Rodzina prosi o nie składanie kwiatów, w zamian prosi o wpłatę na fundację Ani Starosolskiej

Marek „Belfegor” Zygmański
Fot. Michał „Świstak” Zygmański

Poniżej prezentujemy krótki opis sylwetki Marka, autorstwa Jana Kowalika.

Marek „Belfegor” Zygmański urodził się 29 września 1950 roku. Poważną działalność górską rozpoczął podczas studiów na Politechnikce Śląskiej pod koniec lat 60 tych ubiegłego wieku w Akademickim Klubie Grotołazów, w Gliwicach. Od początku był jednym z najaktywniejszych jego członków. Wspinał się odważnie, Jego warunki fizyczne wręcz predystynowały go do działalności podziemnej w ciasnych zaciskach. Brał udział w wielu bardzo trudnych i niejednokrotnie tragicznych akcjach w jaskiniach, między innymi w Wielkiej Śnieżnej, Ptasiej, Czarnej, Miętusiej czy w Bandziochu Kominiarskim. Najważniejszym jaskiniowym osiągnięciem Marka  był udział w polsko-włoskiej wyprawie do ówcześnie najgłębszej jaskini Włoch i czwartej co do głębokości jaskini świata Spluga della Preta w 1973 r. zwieńczonej sukcesem zejścia na jej dno na głębokości ok 980 m. W tym samym czasie zaczął się też intensywnie wspinać powierzchniowo przechodząc wiele trudnych klasycznych i hakowych dróg w Tatrach i na Jurze.  W późniejszych latach wspinał się też w Alpach, Andach, Kaukazie, prowadził trekingi w górach Syberii.
Kolejnym polem górskiej działalności Marka było przewodnictwo. W 1980 roku został przewodnikiem tatrzańskim, był członkiem Koła Przewodników Tatrzańskich w Gliwicach, następnie działał w SKPG Harnasie gdzie oprócz prowadzenia różnego rodzaju wycieczek i obozów turystycznych zajął się też intensywnie szkoleniem młodych przewodników z różnych dziedzin turystyki wysokogórskiej, topografii, ratownictwa oraz innych zagadnień związanych z działalnością górską.

Marek dał się poznać jako niezwykle silna osobowość, jego poczucie humoru mogło niektórych zrażać, jednak był osobą niezwykle bezinteresowną. Zawsze można było liczyć na Jego pomoc, zarówno fizyczną jak i psychiczną w ciężkich warunkach górskich.

Najbardziej lubił wędrówki po niezagospodarowanych turystycznie i mało znanych obszarach. Właśnie z takich wyjazdów w Góry Choczańskie narodził się pomysł napisania przewodnika Góry Choczańskie. W kolejnych latach pisanie przewodników i wszelkiego rodzaju informatorów turystycznych było jedną z najważniejszych dziedzin Jego działalności. Marek był autorem i współautorem wielu przewodników po Tatrach i innych pasmach Karpat polskich i słowackich.

Odszedł niespodziewanie, mógł jeszcze wiele napisać, odbyć wiele wycieczek w górach którym poświęcił praktycznie całe swoje życie.

 

 

 

 

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.