B jak Blacha

Trójkątny Immunitet

Jak można rozpoznać przewodnika w grupie ludzi? Wystarczy mu się przyjrzeć. Najpewniej będzie miał przypiętą do ubrania lub plecaka odznakę przewodnicką, tak zwaną blachę. Dla jednych  jej zdobycie jest celem samym w sobie, dla innych jest ona podsumowaniem i zwieńczeniem trwającego dwa lata kursu.


Fot. Iza Dyrlaga, Maria Orzechowska-Maćkowiak

Członkowie kół studenckich noszą zazwyczaj dwie blachy: okrągłą, z wizerunkiem Babiej Góry, która jest symbolem przewodnika beskidzkiego, a także trójkątną odznakę podkreślającą przynależność do konkretnego koła. W naszym przypadku znajduje się na niej wizerunek tańczącego zbójnika – Harnasia. Na rewersie wygrawerowany jest unikatowy numer, dzięki czemu każdy kto ją otrzyma zostaje właścicielem swojego niepowtarzalnego egzemplarza. Uroczyste wręczenie blach SKPG Harnasie odbywa się co roku w ostatni weekend lutego, w trakcie imprezy zwanej Blachowaniem. Na to wydarzenie zjeżdża się zwykle ponad setka osób, aby wspólnie powitać nowe osoby w gronie Przewodników Studenckich.

 
Fot. Anna Juzwa

Dołączenie w szeregi Harnasi nowych osób jest niewątpliwie najważniejszą kołową imprezą w ciągu roku. Jego pierwszy etap owiany jest największą tajemnicą – szczegóły rytuału odbywającego się przy ognisku nowoblachowani poznają dopiero w trakcie samej uroczystości. Później następuje mniej oficjalna część – program artystyczny przygotowany przez kursantów, degustacja tortów oraz śpiewogranie, trwające do późnych godzin nocnych, a  niekiedy nawet do świtu.

Chciałbyś odegrać jedną z głównych ról w tej imprezie? Czas wykonać pierwszy krok i zapisać się na kurs! Później już będzie z górki 😉 kurs@skpg.gliwice.pl

 

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.