G jak Graniówka

Graniówka?

Pierwszy raz widzisz na oczy ten wyraz? Nic dziwnego – znaczenia tego słowa ciężko szukać w słowniku, internet też milczy spytany o definicję. Cóż to jest i dlaczego o tym wspominamy?


Klasyczna forma graniówki

Graniówka to uproszczona wersja mapy, zawierająca jedynie układ grzbietów i rzek, bez żadnych dodatkowych informacji. Jej celem jest jak najprostsze przedstawienie ukształtowania terenu, pomijając takie szczegóły jak wysokość nad poziomem morza czy stopień nachylenia. Dzięki takim uproszczeniom, przyglądając się w rzeczywistości temu co widać wokół, możemy w prosty sposób wywnioskować które dwie góry są ze sobą połączone grzbietem, a które oddzielone wodą. Nie jest żadnym problemem dopasowanie nazw do każdego widzianego szczytu. Na naszym kursie na pewno nie raz zetkniecie się z taką formą mapy, a pewnie też spróbujecie samemu ją narysować. Ilość informacji na niej przedstawiona pozwala na zapamiętanie kształtu i odrysowanie go z pamięci, co udowodniło już wielu Harnasi 😉

Graniówka w wolnej interpretacji kursu żelkowego 😉

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.