G jak Graniówka

Graniówka?

Pierwszy raz widzisz na oczy ten wyraz? Nic dziwnego – znaczenia tego słowa ciężko szukać w słowniku, internet też milczy spytany o definicję. Cóż to jest i dlaczego o tym wspominamy?


Klasyczna forma graniówki

Graniówka to uproszczona wersja mapy, zawierająca jedynie układ grzbietów i rzek, bez żadnych dodatkowych informacji. Jej celem jest jak najprostsze przedstawienie ukształtowania terenu, pomijając takie szczegóły jak wysokość nad poziomem morza czy stopień nachylenia. Dzięki takim uproszczeniom, przyglądając się w rzeczywistości temu co widać wokół, możemy w prosty sposób wywnioskować które dwie góry są ze sobą połączone grzbietem, a które oddzielone wodą. Nie jest żadnym problemem dopasowanie nazw do każdego widzianego szczytu. Na naszym kursie na pewno nie raz zetkniecie się z taką formą mapy, a pewnie też spróbujecie samemu ją narysować. Ilość informacji na niej przedstawiona pozwala na zapamiętanie kształtu i odrysowanie go z pamięci, co udowodniło już wielu Harnasi 😉

Graniówka w wolnej interpretacji kursu żelkowego 😉

Zagadka:

Inne słowo rozpoczynające się od litery G to granica, i właśnie z nim związana jest dzisiejsza zagadka. Granice jakich państw znajdują się na obszarze uprawnień przewodnika beskidzkiego?

Odpowiedź: Chodziło o Czechy, Słowację i Ukrainę.

Wszystkim, którzy udzielili poprawnej odpowiedzi gratulujemy 🙂

Ta zagadka już się przeterminowała. Szukaj kolejnych pod innymi literami naszego kursowego ABC. Powodzenia!

Zastanawiasz się, czy warto jeszcze dołączać do zabawy, mimo że termin pierwszych zagadek już minął? Jak najbardziej warto! Poza nagrodą za największą ilość poprawnych odpowiedzi (choć tutaj też jeszcze nic nie jest przesądzone!), przewidujemy też losowanie wśród wszystkich, którzy wysłali przynajmniej jedną prawidłową odpowiedź. Nigdy nie jest za późno na dołączenie do konkursu!Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.