S jak Studenckie

Studenckie życie dla studentów i nie tylko.
SKPG to skrót kryjący w sobie wiele tajemnic. Na pewno nie spodziewaliście się, że S rozpoczynające nieprzenikniony ludzkim umysłem kod oznacza „STUDENCKIE”. W dzisiejszym odcinku przekonamy Was, że każdy student, niezależnie od wybranego kierunku,  znajdzie tu coś dla siebie.

Geologowie wszelkiej maści poczują się na kursie jak w raju

Kierunek: Geologia
Na temat beskidzkiego fliszu poeci pisali już wiersze. Na wyjazdach kursowych przekonasz się, że błoto, kamienie i żwirek mogą się okazać fascynującymi okazami geologicznymi. Dowiesz się również, że znaczna ilość większych wychodni skalnych to wynik niecelnego rzucania przez diabła głazami w okoliczne kościoły oraz partyzanckich działań koguta, które przeszkadzały mu w osiągnięciu celu.

Kierunek: Matematyka
Ten kierunek bywa bardzo pomocny przy planowaniu. Podczas kursu nauczysz się jak zorganizować trasę tak, by była ona dostosowana do możliwości uczestników wyjazdu, a równocześnie kończyła w miejscu docelowym nieco wcześniej niż nad ranem dnia następnego. Po osiągnięciu poziomu zaawansowanego bez trudu wyznaczysz  także skrót, do którego pokonania będzie potrzebne 2x wiecej czasu i bez mrugnięcia okiem nazwiesz to optymalizacją trasy (tu pole do popisu także dla politologów).

Akcja ratownicza – na szczęście tylko pozorowana

Kierunek: Medycyna
Masz dość dźwigania opasłych tomów książek dotyczących anatomii, fizjologii i farmakologii, od których wiotczeją Ci ramiona? Zapisz się na kurs. Tutaj będziesz mógł nosić ciężary na plecach! Poznasz naturalnie występujące w Beskidach rośliny lecznicze oraz nieocenioną funkcję profilaktyczną wysiłku fizycznego. Być może uzyskana wiedza o tysiącu ludowych zastosowań sadła świstaka lub naparów ziołowych zainspiruje Cię w przyszłej pracy?

Kierunek: Malarstwo
Nikt nie zaprzeczy, że góry w Polsce są piękne. Zielone, smagane wiatrem połoniny, malownicze wschody i zachody słońca, bukowe lasy, przez które w słoneczne dni przebijają się promienie słońca. Od teraz „ta ładna, wysoka góra z polaną na szczycie o tam, na lewo, koło tej drugiej” zyska swoją nazwę, umiejscowienie w odniesieniu do pobliskich miejscowości oraz otaczających ją dolin, a może także legendę, która uczyni ją jeszcze bardziej wartą odwzorowania na płótnie.

Taniego jedzenia Ci u nas dostatek 🙂

Kierunek: Gastronomia
Kursy SKPG słyną z różnego rodzaju przysmaków. Oprócz wspomnianej już pulpy tysiąca wariantów kursanci rozwijają się w zakresie przekąsek na trasę czy dodatków do kanapek śniadaniowych. Choć większości studentów zapewne wystarcza fakt istnienia na wyjazdach dużej ilości różnorodnych potraw (tak, mamy jedzenie!), Ci, którzy szukają nietypowych smaków będą mogli skosztować po drodze oprócz jagód m.in. szczawik zajęczy, dziki szczaw oraz czosnek niedźwiedzi.

Mamy nadzieję, że wszyscy studenci zostali już przekonani. Jednak pamiętajmy, że kurs tworzą głównie osoby młode duchem, więc nawet jeśli już powoli zapominasz jak wygląda indeks i w Twojej lodówce gości coś więcej niż światło, ale nie brak Ci energii i ciągłej ciekawości świata ten kurs jest również dla Ciebie 😉

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.