Śpiewnik łemkowski – Górom, dolinom: łemkowskie śpiewanie (2003)
Święty Mikołaju,
opowiedz, jak tu było,
jakie pieśni śpiewano,
gdzie się pasły konie?Te słowa Andrzeja Wierzbickiego z „Ballady o św. Mikołaju”, które tak często wspominamy, wędrując szczytami i dolinami Beskidu Niskiego, rodzą w nas tęsknotę za czasem minionym i w pewnym sensie już zaginionym. Niestety w wielu miejscach spotykamy już tylko ciche i spokojne doliny, gdzie samotne krzyże niemo opowiadają dzieje dawnych dni… Wsłuchując się w tę ciszę, chciałoby się usłyszeć dawny śpiew niosący się hen po górach.
Wiele już udało się zrobić, by uratować niknący świat Łemkowyny, ogromne zasługi mają w tym nasi starsi koledzy ze studenckich kół przewodnickich, jednak trudno w ostatnich latach zdobyć śpiewniki z łemkowskimi piosenkami, a chętnych na poznanie ich na szczęście jest coraz więcej. Postanowiliśmy więc wybrać najpopularniejsze w naszym środowisku piosenki i przedstawić je tak, by jak najpełniej oddać ich charakter.
Nieocenioną pomoc okazał nam Damian Demko Trochanowski, który skorygował teksty pod względem językowym, niejednokrotnie komentując je cennymi uwagami. Dzięki niemu możemy mieć pewność, że zaśpiewamy je tak, jak by to zrobił rodowity Łemko.
Studenckie Koło Przewodników Górskich „Harnasie” z Gliwic organizuje co roku w grudniu Mikołajki Łemkowskie w naszej chatce w Lachowicach-Adamach koło Suchej Beskidzkiej. Spotykamy się tam, by przy przeźroczach i gitarze przybliżyć kulturę Łemków i pokazać piękne krajobrazy Łemkowyny. Wszystkich miłośników tego świata serdecznie zapraszamy.
Wydanie tego śpiewniczka było możliwe dzięki owocnej współpracy ze Stowarzyszeniem „Olszówka”, w ramach projektu „Wielokulturowość w Karpatach”, realizowanego dzięki pomocy finansowej Fundacji Forda i Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce w ramach programu „Dialog dla Przyszłości”.
Bartek kruczek Cisowski
Marcin lynx Janik
Radek Radeck Truś
To słowa wstępu ze śpiewnika, którymi zachęcamy do zakupu tej niedużej, ale cennej pozycji do domowych bibliotek. Wielokrotnie może się ona przydać podczas górskich wędrówek.
Wydawnictwo zawiera 21 piosenek łemkowskich opatrzonych nutami, uproszczoną transkrypcją fonetyczną w języku polskim oraz komentarzem. Ponadto w śpiewniku znalazło się kilka słów o języku łemkowskim, jego wymowie i rzecz jasna o samych Łemkach.
Na koniec można się dowiedzieć z niego kilku rzeczy na temat działalności Stowarzyszenia „Olszówka” i SKPG „Harnasie”.
Śpiewnik w wersji cyfrowej można znaleźć w Cyfrowej Bibliotece Polskiej Piosenki
You must be logged in to post a comment.