Co nas wyróżnia?

Kurs przewodnicki to dwa lata wspaniałej przygody, w trakcie której zabierzemy Cię we wszystkie grupy górskie polskich Beskidów. Podczas każdego wyjazdu będą Ci towarzyszyć doświadczeni przewodnicy, którzy w interesujący i fachowy sposób oprowadzą i opowiedzą o danym terenie. 

Szkolenie obejmuje także inne tereny górskie. W trakcie kursu z pewnością nie raz wyjedziemy poza granicę Beskidów, a nawet granicę Polski.

Zobacz, co Cię czeka na kursie:.

Wyjazdy weekendowe

Przeważającą część kursu stanowią weekendowe wyjazdy w góry położone najbliżej GOP-u – w Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, a także Gorce i Beskid Wyspowy. W trakcie kursu dotrzemy także w dalej położone Pieniny, Beskid Sądecki, Beskid Niski czy Bieszczady. Na każdym wyjeździe poznasz topografię regionu i podstawowe informacje o nim. Wyjazdy rozpoczyna się w piątek wieczorem lub w sobotę  rano.

 

Studencki klimat

Na naszym kursie będziesz mógł poczuć studencki klimat! Przemieszczamy się często komunikacją publiczną, nocujemy w miejscach o różnym standardzie (np. chatki studenckie, schroniska młodzieżowe, schroniska PTTK, bazy namiotowe, a nawet stare szałasy pasterskie), wspólnie przygotowujemy posiłek, który spożywamy z jednego gara. Czy musisz być studentem? Odpowiedź brzmi – nie. Ale jeżeli czujesz taki klimat to jest to kurs idealny dla Ciebie!

 

Wykłady

Kurs to także duża dawka ciekawej wiedzy na tematy górskie i nie tylko. Co tydzień będziemy spotykać się na Wydziale AEiI Politechniki Śląskiej, aby posłuchać pasjonatów dzielących się wiedzą na temat topografii poszczególnych pasm górskich, etnografii, przyrody, architektury… Zakres wiedzy jaki dostarczamy naszym kursantom jest bardzo szeroki. Kto wie – może odkryjesz w sobie nową pasję?

 

Obóz letni – Bieszczady

Ciepłe, letnie słońce, wakacyjne nastroje i indeks złożony do dziekanatu – to znak, że czas odstawić uczelnię na bok i jechać w Bieszczady! Ten stały punkt naszego kursu przewodnickiego jest jednym z najlepiej wspominanych wyjazdów. W trakcie tygodniowego wyjazdu z pewnością zobaczysz najbardziej popularne miejsca – Połoninę Caryńską i Wetlińską, a także spróbujesz pierogów w towarzystwie bieszczadzkich Zakapiorów. Ponadto odwiedzisz mniej znane bieszczadzkie zakątki, do których przeciętny turysta nie trafia..

Obóz zagraniczny

 

Z nami pojedziesz nie tylko w Beskidy. Co roku organizujemy wyjazd za granicę naszego państwa. Trafiamy do najdzikszych zakątków Karpat. To tam, w trakcie wakacji studenckich odbędziesz najlepszy trening orientacji w terenie górskim.

 

Autokarówka

 

Program kursu obejmuje dwa takie wyjazdy – w część wschodnią oraz zachodnią terenu uprawnień. Intensywny program, dużo zwiedzania i jeszcze więcej zabawy. Wyjazd ten skupia się przede wszystkim na szkoleniu umiejętności pilotażu autokaru oraz pracy z mikrofonem. Dowiesz się m.in. co i kiedy mówić oraz jak mówić żeby inni Cię słuchali.

Wyjazd jaskiniowy

Nie ma drugiego, tak prostego sposobu, żeby się… ubrudzić od stóp do głów! Śmiało można powiedzieć, że jaskinie fliszowe, których w Beskidach jest wiele, należą do grona najbardziej nieprzestępnych, ale jednocześnie do najciekawszych i najbardziej zakręconych pod względem swojej struktury. Istny labirynt korytarzy, często trudno dostępnych i bardzo ciasnych. Ale jak to się mówi: „jak głowa przejdzie, to d…a też”. .

Zimowe przejście kondycyjne

Brodziłeś kiedyś przez 24 godziny po pas w śniegu?! My Ci to zapewnimy :D! Przejście kondycyjne jest przede wszystkim sprawdzianem wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Chłód, zmęczenie i senność ogarniają każdego. Miejsce noclegu do końca trzymane w tajemnicy potęguje psychiczne wyczerpanie. Przekonaj się sam jak to jest!

 

.

Obóz zimowy

 

Zima nie jest do chodzenia po górach. Co za bzdury?! To musiał powiedzieć ktoś, kto nigdy nie widział dumnych świerków ustrojonych w pyszne białe czapy, hal skrzących się w słońcu, czy dostojnych Tatr wyraźnie zarysowanych przez mroźne powietrze! A widzieliście kiedyś poranny pejzaż z okien schroniska na Turbaczu? Jeśli tak, to dalej nie musimy zachęcać do obozu w Gorcach i Beskidzie Sądeckim, a jeśli nie to koniecznie należy to nadrobić! 

..

Przejście przewodnickie

Jest tygodniowym, lipcowym obozem, który polega na przejściu praktycznie całego zachodniego krańca polskich Beskidów. Jego celem jest gruntowne powtórzenie beskidzkiej topografii i usystematyzowanie zdobytej do tej pory wiedzy. Jeszcze raz przejdziesz przez szczyt Babiej Góry i Pilska, nieraz docierając aż po zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Każdego dnia rolę samodzielnego przewodnika pełni inny uczestnik kursu.

.

Szkolenie ratownicze

W górach zdarzają się niebezpieczne sytuacje. W takich momentach umiejętności ratownicze mogą zadecydować o życiu Twoim lub Twoich kolegów. Nasze szkolenie ratownicze jest prowadzone przez specjalistów z Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Poznasz na nim różne sposoby na przetrwanie w ekstremalnych warunkach, zapoznasz się z się z zasadami zimowej turystyki górskiej (w tym stosowania zasad lawinowego ABC), a także dowiesz się jak współpracować z zawodowym ratownikiem i jak samemu udzielić pomocy w podstawowym zakresie.

.

Szkolenie z Pierwszej Pomocy

Instruktorzy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa Chorągwi Śląskiej ZHP zapewniają, że poleje się krew (sztuczna!). Dzięki realistycznym pozoracjom możesz wczuć się w rolę ratującego i przećwiczyć schematy pomocy poszkodowanym. Wiesz czym jest RKO i AED? Świetnie! Ćwiczeń nigdy zbyt wiele. Gwarantujemy maksimum emocji i wiedzy – wszystko w trakcie jednego weekendu.

 

 

 

 


Więcej informacji

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.