Program kursu

Kurs przewodnicki to dwa lata wspaniałej przygody, w trakcie której zabierzemy Cię we wszystkie beskidzkie grupy górskie. Podczas każdego wyjazdu będą Ci towarzyszyć doświadczeni przewodnicy, którzy w interesujący i fachowy sposób oprowadzą i opowiedzą o danym terenie. 

Szkolenie obejmuje także inne tereny górskie. W trakcie kursu z pewnością nie raz wyjedziemy poza granicę Beskidów, a nawet granicę Polski.

Zobacz, co Cię czeka na kursie:.

Wyjazdy weekendowe

Przeważającą część kursu stanowią weekendowe wyjazdy w góry położone najbliżej Gliwic – w Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, a także Gorce i Beskid Wyspowy. Na każdym wyjeździe poznasz topografię regionu i podstawowe informacje o nim. Wyjazdy rozpoczyna się w piątek wieczorem lub w sobotę  rano. Poruszamy się zazwyczaj komunikacją publiczną. Nocujemy w miejscach o różnym standardzie. Będą to schroniska PTTK, chatki studenckie, a nawet takie miejsca jak stare szałasy pasterskie.

Obóz letni – Bieszczady

Ciepłe, letnie słońce, wakacyjne nastroje i indeks złożony do dziekanatu – to znak, że czas odstawić uczelnię na bok i jechać w Bieszczady! Ten stały, coroczny punkt naszego kursu przewodnickiego jest jednym z najlepiej wspominanych wyjazdów. W trakcie tygodniowego wyjazdu z pewnością zobaczysz najbardziej popularne miejsca – Połoninę Caryńską i Wetlińską, a także spróbujesz pierogów w towarzystwie bieszczadzkich Zakapiorów. Ponadto odwiedzisz mniej znane bieszczadzkie zakątki, do których przeciętny turysta nie trafia..

Ostra jazda bez trzymanki – Karpaty Wschodnie

Najlepszy trening orientacji w terenie górskim? Tylko na Ukrainie lub w Rumunii. Karpaty Wschodnie potrafią być dziksze od najdzikszych, mało uczęszczanych bieszczadzkich szlaków. W trakcie wakacji studenckich będzie możliwość pojechania w jedno z pasm Karpat Ukraińskich lub Karpat Rumuńskich. Michał, szef kursu 2020/21 w roku 2019 samotnie przeszedł cały Łuk Karpat, trudno o lepszego prowadzącego. Z nim poczujesz się jak prawdziwy zakapior!

 

Autokarówka

Program kursu obejmuje dwa takie wyjazdy – w część wschodnią oraz zachodnią terenu uprawnień. Intensywny program, dużo zwiedzania i jeszcze więcej zabawy. Wyjazd ten skupia się przede wszystkim na szkoleniu umiejętności pilotażu autobusu oraz pracy z mikrofonem. Dowiesz się m.in. co i kiedy mówić oraz jak mówić żeby inni Cię słuchali.

 

Wyjazd jaskiniowy

Nie ma drugiego, tak prostego sposobu, żeby się… ubrudzić od stóp do głów! Śmiało można powiedzieć, że jaskinie fliszowe, których w Beskidach jest wiele, należą do grona najbardziej nieprzestępnych, ale jednocześnie do najciekawszych i najbardziej zakręconych pod względem swojej struktury. Istny labirynt korytarzy, często trudno dostępnych i bardzo ciasnych. Ale jak to się mówi: „jak głowa przejdzie, to d..a też” 😀 . .

Zimowe przejście kondycyjne

Brodziłeś kiedyś przez 24 godziny po pas w śniegu?! My Ci to zapewnimy :D! Przejście kondycyjne jest przede wszystkim sprawdzianem wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Chłód, zmęczenie i senność ogarniają każdego. Miejsce noclegu do końca trzymane w tajemnicy potęguje psychiczne wyczerpanie. To wyjątkowe doświadczenie, z którym w naszym Kole łączą się niesamowite i powalające ze śmiechu sytuacje. Przekonaj się sam jak to jest!.

Obóz zimowy

Zima nie jest do chodzenia po górach. Co za bzdury?! To musiał powiedzieć ktoś, kto nigdy nie widział dumnych świerków ustrojonych w pyszne białe czapy, hal skrzących się w słońcu, czy dostojnych Tatr wyraźnie zarysowanych przez mroźne powietrze! A widzieliście kiedyś poranny pejzaż z okien schroniska na Turbaczu? Jeśli tak, to dalej nie musimy zachęcać do obozu w Gorcach i Beskidzie Sądeckim, a jeśli nie to koniecznie należy to nadrobić! Kiedy jak nie na kursie?

..

Przejście przewodnickie

Jest tygodniowym, lipcowym obozem, który polega na przejściu praktycznie całego zachodniego krańca Beskidów. Jego celem jest gruntowne powtórzenie beskidzkiej topografii i zebrania zdobytej do tej pory wiedzy. Jeszcze raz przejdziesz przez szczyt Babiej Góry i Pilska, nieraz docierając aż po zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Każdego dnia rolę samodzielnego przewodnika pełni inny uczestnik kursu.

.

Szkolenie ratownicze

W górach zdarzają się niebezpieczne sytuacje. W takich momentach umiejętności ratownicze mogą zadecydować o życiu Twoim lub Twoich kolegów. W trakcie szkolenia ratowniczego poznasz różne sposoby na przetrwanie w ekstremalnych warunkach, jak współpracować z zawodowym ratownikiem i jak samemu udzielić pomocy w podstawowym zakresie..

.

Szkolenie z Pierwszej Pomocy

fot. Ola Fiszer-Kubiczek

Instruktorzy Harcerskiej Szkoły Ratownictwa zapewniają, że poleje się krew (sztuczna!). Dzięki realistycznym pozoracjom możesz wczuć się w rolę ratującego i przećwiczyć schematy pomocy poszkodowanym. Wiesz czym jest RKO i AED? Świetnie! Ćwiczeń nigdy zbyt wiele. Gwarantujemy maksimum emocji i wiedzy – wszystko w dwa dni.

 

 Zobacz więcej:

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.