Rajdowe ABC

 1. Co zabrać na wyjazd?

Na wyjazd należy zabrać: plecak turystyczny, a w nim: śpiwór, apteczkę, telefon, ubrania odpowiednie do panujących warunków (buty trzymające kostkę, kurtkę przeciwdeszczową, ubrania na zmianę, obuwie zmienne do schroniska) odpowiedni zapas płynów i prowiant na drogę oraz śniadanie, kubek. Jeśli będzie potrzebny inny sprzęt zostaniecie o tym poinformowani przy zapisach.

 1. Jak wyglądają noclegi?

Przeważnie meta rajdu odbywa się w chatce studenckiej lub schronisku, sporadycznie na bazie namiotowej. Wszystkie te obiekty posiadają miejsca do spania pod dachem, najczęściej w pokojach zbiorowych. Zwykle nie jest konieczne branie karimaty lub namiotu. Jeśli zachodzi taka potrzeba zawsze przekazujemy stosowną informację. W miejscach noclegowych jest dostęp do wody i sanitariatów oraz kuchni.

 1. Gdzie się spotykamy?

Jeżeli na rajd jedziemy pociągiem to spotykamy się w ostatnim wagonie/segmencie pociągu patrząc od czoła składu. W przypadku dojazdu autobusem spotykamy się na przystanku.

 1. A co, jeśli do pociągu/autobusu wsiadam na dalszym przystanku?

Nie ma problemu, musisz tylko poinformować o tym przy zapisie na rajd.

 1. Nie jem mięsa/glutenu/mleka/ciastek/bawełny itp. Co teraz?

Przy zgłoszeniu na rajd poinformuj nas o tym, a uwzględnimy to w menu rajdowym.

 1. Czy mogę zabrać ze sobą psa/chomika/słonia/fokę/kanarka?

Tak, jeśli tylko zwierzę będzie przystosowane do transportu środkami publicznymi i na mecie rajdu nie będzie problemu z jego zakwaterowaniem i wyżywieniem (prosimy o wcześniejszą informację w mailu, wtedy zapytamy właściciela obiektu noclegowego czy wyraża na to zgodę). Pamiętaj jednak, że opieka nad zwierzakiem to Twój obowiązek.

 1. Do kiedy mogę się wypisać z rajdu?

Do godziny 17:00 dnia poprzedzającego wyjazd. Po tym czasie nie zwracamy pieniędzy.

 1. Czy mogę przyjechać na samą metę?

Tak, w takiej sytuacji prosimy jednak o informację przy zapisach.

 1. Zaspałem. I co teraz?

No to mamy problem. Telefon w dłoń i niezwłocznie poinformuj o tym przewodnika prowadzącego Twoją trasę!

 1. A jak wygląda sprawa wypicia piwerka wieczorem?

Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

 1. Kurzę cygarety. Mogę?

Możesz, ale tak żeby nie przeszkadzać innym. Pamiętaj, że na szlaku nie można wyrzucać kiepów!


Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytania, możesz je wysłać na rajdy@skpg.gliwice.plZapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.