Rajdowe ABC

  1. Co zabrać na wyjazd?

Na wyjazd należy zabrać: plecak turystyczny z pokrowcem przeciwdeszczowym, a w nim: śpiwór, apteczkę, telefon, ubrania odpowiednie do panujących warunków (buty trzymające kostkę, kurtkę przeciwdeszczową, ubrania na zmianę, obuwie zmienne do schroniska), odpowiedni zapas płynów i prowiant na drogę oraz śniadanie, kubek. Niezależnie od długości trasy musicie mieć ze sobą czołówkę (lub dowolną inną latarkę). Karimata jest lekka i zawsze może się przydać, więc jeśli macie wątpliwości, to lepiej ją też weźcie. Warto jest zabrać też termos z herbatą lub innym gorącym napojem – nigdy nie wiadomo, kiedy spadnie temperatura, a gorące picie może wówczas postawić na nogi. Jeśli będzie potrzebny inny sprzęt zostaniecie o tym poinformowani przy zapisach.

  1. Jak wyglądają noclegi?

Przeważnie meta rajdu odbywa się w chatce studenckiej lub schronisku, sporadycznie na bazie namiotowej. Wszystkie te obiekty posiadają miejsca do spania pod dachem, najczęściej w pokojach zbiorowych. Zwykle nie jest konieczne branie karimaty lub namiotu. Jeśli zachodzi taka potrzeba zawsze przekazujemy stosowną informację. W miejscach noclegowych jest dostęp do wody i sanitariatów oraz kuchni.

  1. Gdzie się spotykamy?

Jeżeli na rajd jedziemy pociągiem to spotykamy się w ostatnim wagonie/segmencie pociągu patrząc od czoła składu. W przypadku dojazdu autobusem spotykamy się na przystanku.

  1. A co, jeśli do pociągu/autobusu wsiadam na dalszym przystanku?

Nie ma problemu, musisz tylko poinformować o tym przy zapisie na rajd.

  1. Nie jem mięsa/glutenu/mleka/itp. Co teraz?

Przy zgłoszeniu na rajd poinformuj nas o tym, a uwzględnimy to w menu rajdowym.

  1. Czy mogę zabrać ze sobą zwierzaka?

Tak, jeśli tylko zwierzę będzie przystosowane do transportu środkami publicznymi i na mecie rajdu nie będzie problemu z jego zakwaterowaniem i wyżywieniem (prosimy o wcześniejszą informację w mailu, wtedy zapytamy właściciela obiektu noclegowego czy wyraża na to zgodę). Pamiętaj jednak, że opieka nad zwierzakiem to Twój obowiązek.

  1. Do kiedy mogę się wypisać z rajdu?

Do godziny 17:00 dnia poprzedzającego wyjazd. Po tym czasie nie zwracamy pieniędzy.

  1. Do kiedy można się zapisać na rajd?

Data podana jest zawsze przy ogłoszeniu rajdu, zazwyczaj jest to godzina 22:00 na trzy dni przed wyjazdem. Pamiętaj jednak, że wcześniejszy zapis na rajd bardzo ułatwia nam życie. Znając wcześniej liczę uczestników, możemy z większym wyprzedzeniem zorganizować dojazd i noclegi, przygotować odpowiednią ilość jedzenia, załatwić gadżety i nagrody. Jeśli więc wiesz, że chcesz jechać na rajd, nie zwlekaj tylko zapisz się jak najwcześniej. Będziemy wdzięczni 🙂

  1. Co zapewniacie w cenie rajdu?

Zazwyczaj cena rajdu zawiera: pełną opiekę przewodnicką, noclegi w warunkach turystycznych oraz ciepły posiłek na mecie. Warto jednak sprawdzić to w opisie konkretnego wydarzenia – niekiedy lista ta może się nieco różnić, np. w kwestii kosztów dojazdu lub ubezpieczenia.

  1. Jestem początkującym turystą. Czy poradzę sobie na rajdzie?

Przewodnik zawsze dostosowuje tempo przejścia do uczestników, więc spokojnie sobie poradzisz. Początkującym sugerujemy wybrać trasę krótszą.

  1.  Jestem studentem innej uczelni/ Nie jestem już studentem. Mogę wziąć udział w rajdzie?

Tak, rajd przeznaczony jest dla wszystkich, bez względu na status.

  1. Jak wygląda niedziela?

W niedzielę nie ma już zazwyczaj zaplanowanej trasy górskiej. Najczęściej przewodnik ogłasza, którą trasą będzie schodził z gór do cywilizacji i wraz z nim można udać się na autobus/pociąg etc., bądź wybrać się na alternatywną wycieczkę.

  1. Czy mogę przyjechać na samą metę?

Tak, w takiej sytuacji prosimy jednak o informację przy zapisach.

  1. Zaspałem. I co teraz?

No to mamy problem. Telefon w dłoń i niezwłocznie poinformuj o tym przewodnika prowadzącego Twoją trasę!

  1. A jak wygląda sprawa wypicia piwa wieczorem?

Wszystko jest dla ludzi, ale z umiarem.

  1. Palę papierosy. Mogę?

Możesz, ale tak żeby nie przeszkadzać innym. Pamiętaj, że na szlaku nie można wyrzucać kiepów!


Jeśli nie znalazłeś tutaj odpowiedzi na swoje pytania, możesz je wysłać na rajdy@skpg.gliwice.pl

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.