Program kursu

Kurs przewodnicki to dwa lata wspaniałej przygody, w trakcie której zabierzemy Cię we wszystkie beskidzkie grupy górskie. Podczas każdego wyjazdu będą Ci towarzyszyć doświadczeni przewodnicy, którzy w interesujący i fachowy sposób oprowadzą i opowiedzą o danym terenie. Szkolenie obejmuje także inne tereny górskie. W trakcie kursu z pewnością nie raz wyjedziemy poza granicę Beskidów, a nawet granicę Polski.

Zobacz, co Cię czeka na kursie:.

Wyjazdy weekendowe

Przeważającą część kursu stanowią weekendowe wyjazdy w góry położone najbliżej Gliwic – w Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Beskid Mały, a także Gorce i Beskid Wyspowy. Na każdym wyjeździe poznasz topografię regionu i podstawowe informacje o nim. Wyjazdy rozpoczyna się w piątek wieczorem lub w sobotę  rano. Poruszamy się zazwyczaj komunikacją publiczną. Nocujemy w miejscach o różnym standardzie. Będą to schroniska PTTK, chatki studenckie, a nawet takie miejsca jak stare, rozpadające się szałasy pasterskie.

Obóz letni – Bieszczady

Ciepłe, letnie słońce, wakacyjne nastroje i indeks złożony do dziekanatu – to znak, że czas odstawić uczelnię na bok i jechać w Bieszczady! Ten stały, coroczny punkt naszego kursu przewodnickiego jest jednym z najlepiej wspominanych przez nas wyjazdów. W trakcie tygodniowego wyjazdu z pewnością zobaczymy najbardziej popularne miejsca – Połoninę Caryńską i Wetlińską. Ponadto odwiedzimy mniej znane bieszczadzkie zakątki, do których przeciętny turysta nie trafia.

.

Ostra jazda bez trzymanki – Karpaty Wschodnie

Najlepszy trening orientacji w terenie górskim? Tylko na Ukrainie lub w Rumunii. Karpaty Wschodnie potrafią być dziksze od najdzikszych, mało uczęszczanych bieszczadzkich szlaków. W trakcie wakacji studenckich będzie możliwość pojechania w jedno z pasm Karpat Ukraińskich lub Karpat Rumuńskich. Poczuj się jak prawdziwy zakapior!

.

 

 

Wyjazd jaskiniowy

Nie ma drugiego, tak prostego sposobu, żeby się… ubrudzić od stóp do głów! Śmiało można powiedzieć, że jaskinie fliszowe, których w Beskidach jest wiele, należą do grona najbardziej nieprzestępnych, ale jednocześnie do najciekawszych i najbardziej zakręconych pod względem swojej struktury. Istny labirynt korytarzy, często trudno dostępnych i bardzo ciasnych. Ale jak to się mówi: „jak głowa przejdzie, to d..a też” :D.

.

Zimowe przejście kondycyjne

Brodziłeś kiedyś przez 24 godziny po pas w śniegu?! My Ci to zapewnimy :D! Przejście kondycyjne jest przede wszystkim sprawdzianem wytrzymałości fizycznej i psychicznej. Chłód, zmęczenie i senność ogarniają każdego. Miejsce noclegu do końca trzymane w tajemnicy potęguje psychiczne wyczerpanie. To wyjątkowe doświadczenie, z którym w naszym Kole łączą się niesamowite i powalające ze śmiechu sytuacje. Przekonaj się sam jak to jest!

.

Obóz zimowy

Zima nie jest do chodzenia po górach. Co za bzdury?! To musiał powiedzieć ktoś, kto nigdy nie widział dumnych świerków ustrojonych w pyszne białe czapy, hal skrzących się w słońcu, czy dostojnych Tatr wyraźnie zarysowanych przez mroźne powietrze! A widzieliście kiedyś poranny pejzaż z okien schroniska na Turbaczu? Jeśli tak, to dalej nie muszę zachęcać do obozu w Gorcach, a jeśli nie to należy to nadrobić!

.
.

 

Przejście przewodnickie

Jest tygodniowym, lipcowym obozem, który polega na przejściu praktycznie całego zachodniego krańca Beskidów. Jego celem jest gruntowne powtórzenie beskidzkiej topografii i zebrania zdobytej do tej pory wiedzy. Jeszcze raz przechodzimy przez szczyt Babiej Góry i Pilska, nieraz docierając aż po zachodnie krańce Beskidu Śląskiego. Każdego dnia rolę samodzielnego przewodnika pełni inny uczestnik kursu.

.

Szkolenie ratownicze

W górach zdarzają się niebezpieczne sytuacje. W takich momentach umiejętności ratownicze mogą zadecydować o życiu Twoim lub twoich kolegów. W trakcie szkolenia poznasz różne sposoby na przetrwanie w ekstremalnych warunkach, jak współpracować z zawodowym ratownikiem i jak samemu udzielić pomocy w podstawowym zakresie.

.

.

.

.

Zobacz więcej:

Czym jest kurs?

Przewodnik Beskidzki?

Dlaczego warto?

Galeria kursowa

Zapisy

FAQ

Harmonogram

Regulamin 2015/16

Harnasiowe jaja

Wyślij znajomemu


Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.