Zamknięcie Browaru Zamkowego w Cieszynie?

Data publikacji: 30-09-2020 17:55

Pod hashtagiem #zostawcieCieszyn trwa gorąca dyskusja w mediach społecznościowych o prawdopodobnym zamknięciu Browaru Zamkowego w Cieszynie. To najdłużej nieprzerwanie działający browar w Polsce!

W zeszłą środę Grupa Żywiec – właściciel tego browaru – ogłosiła w związku z rynkowymi trudnościami zamiar zamknięcia zakładu do końca 1. kwartału 2021 roku, o ile nie znajdzie się do tego czasu nabywca chętny do jego przejęcia. Aby uniknąć czarnego scenariusza burmistrz Cieszyna włączył się w poszukiwanie potencjalnego inwestora. Stojący na Wzgórzu Zamkowym browar jest bowiem jednym z symboli tego miasta.

Prywatne Schronisko „Soszów” odniosło się do planów zamknięcia browaru i zapowiedziało, że w związku z nimi na ich półkach nie znajdą się żadne piwa Grupy Żywiec, poza piwami ważonymi przez sam Browar Zamkowy. Tomasz Kopyra z blog.kopyra.com, który nagłośnił całą sprawę, uważa, że zamknięcie Browaru byłoby ogromną stratą dla polskiego piwowarstwa.

Cieszyński browar został założony w 1846 roku przez księcia cieszyńskiego Karola Ludwika Habsburga, który zauważył rosnącą popularność piwa typu pilzneńskiego na europejskim rynku. Cieszyn posiadał już wówczas wieloletnie tradycje piwowarskie, a produkowane tu piwo szybko stało się popularne zarówno w Księstwie Cieszyńskim, jak i w całej monarchii habsburskiej.

Pod wpływem tego sukcesu, 10 lat po założeniu cieszyńskiego browaru, Albrecht Fryderyk Habsburg – syn i następca Karola Ludwika – polecił wybudować we wsi Pawlusie pod Żywcem kolejny browar. Produkcję w żywieckim browarze rozpoczęli piwowarzy sprowadzeni z Cieszyna.

Browar Zamkowy ma charakter żywego muzeum piwowarstwa. To unikat na skalę Europy, w którym piwowarzy stosują wciąż te same metody, co przed laty.

Produkowane przez ten browar piwo Brackie, nawiązujące swoją nazwą do legendy o założeniu Cieszyna przez trzech braci, stało się kultowym produktem na całym Śląsku Cieszyńskim. Zieloną etykietę tego piwa zdobi Wieża Piastowska, która stoi na cieszyńskiej Górze Zamkowej.

Oprócz produkcji piw rzemieślniczych, w Browarze Zamkowym odbywają się co roku na przełomie sierpnia i września imprezy: Cieszyńska Jesień Piwna oraz Międzynarodowy Cieszyński Konkurs Piw Domowych. Browar znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego.Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.