H jak Harnaś

Homonimy to wyrazy brzmiące i zapisywane tak samo, ale oznaczające coś zupełnie innego. Najpopularniejszym tego przykładem jest zamek (w drzwiach, błyskawiczny lub jako budowla), jednak Harnaś również może pochwalić się niejednym znaczeniem. Wystarczy zerknąć na nagłówek strony, aby wiedzieć, które z nich jest dla nas najważniejsze.

50 lat temu, tuż po założeniu Koła, pierwsi jego członkowie odbywali szereg dyskusji nad szczegółami jego działalności. Jednym z tematów było ustalenie nazwy, co nie jest wbrew pozorom standardem – Harnasie są dziś jedynym kołem, które wyróżnia się dodatkowym przydomkiem.

Logo SKPG Harnasie   

Nazwa wzięła się od określenia herszta bandy zbójników, którzy między XVI a XIX wiekiem spotykani byli w karpackich lasach. Od śmierci ostatniego harnasia do założenia koła minęło sporo czasu, nie mamy więc w naszych szeregach żadnego prawdziwego zbójnika 😉 . Każdy z nas jednak nosi na blasze jego wizerunek, o czym mogliście przeczytać w jednym z pierwszych odcinków Abecadła.

Ponadto, Harnaś żyje jako kołowe wydawnictwo, publikowane od pierwszych lat działalności. Każdy numer zawiera szereg artykułów i publikacji związanych (mniej lub bardziej) z górami i działalnością Koła. Archiwalne numery można znaleźć na naszej stronie, nowsze z kolei są dostępne do kupienia lub wygrania w abecadłowym konkursie 🙂

Istnieje też kilka znaczeń harnasia, mniej związanych z działalnością SKPG. Nawet wędrowanie między półkami sklepowymi przypomina o istnieniu koła 😉

Zapraszamy na kurs przewodników beskidzkich osoby zamieszkujące miasta regionu: Gliwice, Katowice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Ruda Śląska, Sosnowiec, Rybnik, Żory, Chorzów, Świętochłowice, Siemianowice Śląskie, Mysłowice, Mikołów, Piekary Śląskie, Czeladź, Będzin, Dąbrowa Górnicza, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój, Knurów, Tychy, Jaworzno.